Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na výstavě podruhé ...

3. 6. 2015

NORD BOHEMIA CANIS  se konala v Litoměřicích 23.5. až 24.5. 2015. V neděli jsme brzy vstávali a vyrazili plni očekávání, jak dopadne naše druhá výstava! Musím říci, že celý týden od Zbraslavi jsme poctivě trénovali, takže očekávání bylo veliké. Ne snad proto, že musíme za každou cenu vyhrát, ale proto, abych viděla, jestli naše práce přinesla alespoň trochu nějaký posun dopředu.

p1070155ret.jpg

Protože se jednalo o mezinárodní výstavu, byl naším rozhodčím Srb, pan Savičić Nebojša. Myslím, že jsme se toho zhostili s důstojností, protože náš výkon byl hodnocen oceněním VN a posudek byl také velice pěkný. Jsem ráda, že jsme se zúčastnili, protože jen aktuální prostředí a atmosféra může člověka inspirovat, poučit a dodat odvahy k dalším výkonům. "Čakouš" se choval zodpovědně a žádné ptákoviny tentokrát neprováděl. I když, ani jedna atraktivní psí baba mu neunikla. Tím mě přesvědčil, že je to správný a zdravý kluk z vesnice! Prostředí výstavy má i jiné světlé stránky. Tady bych se trochu zastavila a podělila o své postřehy. Musím říci, že pro člověka, který se nikdy nezabýval chovem psů a nikdy nevystavoval, je to všechno jedna velká neznámá! Pravdou je, že si vyrazíte na super událost. Je ale nutné připravit se předem na to, že budete trochu za trubku. Jako začátečníci pronikáme postupně do terminologie. Člověk vlastně trochu tápe, neví, jak se přesně pohybovat, co dělat v kruhu. A vůbec! Co je to ten " KRUH"? A co výstavní ocenění? Ty jsou pro mě zatím stále španělskou vesnicí! Všechny ty CACy, CACIBy, BOJe, šampion a interšampion – no, to bych se z toho zbláznila. Teta Iveta jasně řekla, že tohle mně vysvětlí, až přijde čas. A ten prý ještě nedozrál. Teď se jedná jen o malý nácvik na velké vystavování, protože třída štěňat ještě nic neznamená. Ale někde se začít musí. Jak jinak chcete psa něco naučit a sám získat zkušenosti. Dalším pozitivem je to, že se zde potkáte se spoustou zajímavých lidiček. Já jsem od přírody komunikativní člověk, takže nemám problém navázat hovor. Ženy, o kterých budu hovořit, přátelsky nazývám tetami, protože všichni pejskaři jsou tak trochu šibnutí. Ale i proto, že je to příjemné. Doufám, že mi to Dámy prominou?! Na Zbraslavi jsme se seznámili s tetou Helčou, úžasnou ženskou, která je z Chomutovska, což je pro mě velice důležité - mám blízko sebe sparing partnera, bez kterého se leckdy neobejdete. V Chomutově je také další dobrá duše, tou je teta Jarča. Žena to velmi šikovná, protože její psí salon byl Chuckovi k dispozici, tady dostal nádhernou a upravenou fazónu. Tu potom jen dokreslila panička svou přítomností. A jestli si někdo myslí, že na výstavu na sebe hodí jen tepláky a mikinu, tak se pěkně mýlí. Je celá řada důležitých maličkostí, které postupně zjišťujete. Proto jsou přátelé, o kterých se zmiňuji, tak důležití pro vaši psí kariéru. Dozvěděla jsem se například, že pokud vystavujete psa světlé barvy, měl by jeho lidský doprovod být oděn v tmavé, aby vše zvýraznilo pejska a celkový dojem. A naopak.

p1070151ret.jpg

A protože se jednalo o mezinárodní výstavu, pan rozhodčí měl na sobě také oblek, košili a kravatu. I přesto, že se pohyboval "jen na trávníku a mezi hromadou psů"! Takže pokud by chtěl někdo zpochybnit vážnost situace a znevažovat takovou výstavu, je zcela jistě mimo mísu. Můj spolužák fotky na facebooku výstižně okomentoval slovy "tak nevím, kdo z vás je větší model"! Docela mě potěšilo, že lidé při takových událostech mají svou úroveň. Jsem totiž kalhotový (džínový týpek), co se rád hodí do klídku. Ale tohle mě přimělo, o tom vážně přemýšlet. Ale abychom nebyli jen optimisté, jsou zde i věci opačného ražení. Pokud se na poli soutěžení objeví konkurence, ne každý to dokáže vstřebat, být milý a přistupovat k věci s nadhledem. Ale to je prostě život. Co člověk, to nátura. To všichni velice dobře známe ze života. Krásně je zde vidět i pravdivost přísloví "jaký pán, takový pes". Jak jsme si s těmi zvířaty podobní, jeden by tomu nevěřil! Ale o tom asi bude psát Petr. Celý život pracuje s lidmi a výstava jej velmi inspirovala. Když mě doprovází, kromě toho, že vše dokumentuje, má čas na to, pozorovat okolí a chování lidí i jejich mazlíčků.

p1070172ret.jpg

Naše další výstava bude rovněž mezinárodní, bude se konat v Mladé Boleslavi. Tady už budeme soutěžit ve třídě mladých a ocenění z této skupiny již bude mít jinou váhu. To jsou ty CACy, CACIBy... atd, jak jsem zmiňovala. Zde už nastoupí teta Iveta a bude nás zaučovat, co všechno a jak na sebe navazuje...

Iva

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

výstava

(Iveta, 19. 6. 2015 17:31)

Ivo super jen že ted pujde o Cajce třida mladých,hezky napsané a zasmala jsem se jak nas nazývaš tetami

Re: výstava

(Iva, 2. 7. 2015 15:41)

no vidíš? vždyť stále říkám, že se v těch titulech nevyznám :-) a proto mám TEBE?!

:o)

(Petra_dcera, 4. 6. 2015 12:54)

Velice hezky napsané a jsem ráda, že jste si našli takovýhle malý chundelatý koníček, který vás spojuje :)