Jdi na obsah Jdi na menu
 


S pejsky na vodě I.

13. 7. 2017

     Občas v létě jezdíme na víkend ke známým do Zbečna u Berounky. Příjemnou návštěvu spojujeme s výjezdem na řeku na kánoích. Romantická plavba sevřeným údolím řeky končí vždy u jejich domku a zahrady ve Zbečně. Večer pokec u mňamky připravené na ohni, nějaká ta sklenička pod bedlivým dohledem našich i jejich psů. V loni však přece jen bylo něco jinak. Nevím jak se to stalo (asi pejsci špatně hlídali), jisté je, že skleniček bylo více a kuráž všech zúčastněných rostla. Povídalo se o vodě, lehce se přehánělo. "Chtělo by to větší loď" pošťouchl jsem přítomné. "Jasně, a větší vodu!" přidala se hned Iva - "co takhle Holandsko?"

dsc_1485.jpg

Honza s Janou nedůvěřivě koukali, ale asi jsme vypadali docela přesvědčivě. Mimochodem o téhle variantě dovolené jsme s Ivou v minulosti již přemýšleli vícekrát a leccos jsem měl už dávno načteno. Jen jsme z nejrůznějších důvodů do tohohle podniku nikdy zatím nešli. Myšlenka se chytla - Honza i Jana se začali vyptávat a bylo zaděláno wink

Nastínil jsem možnosti, každý řekl svou představu, ano s těmito parťáky by se do toho dalo jít. Bylo rozhodnuto. Na přípravu celého podniku máme více, než půl roku, i nemalá platba za loď se dá v takovém čase přijatelně "rozložit".

     Zhruba v říjnu jsem se ponořil do netu. Sakra, co to vlastně hledám? Chce to něčeho se reálně chytit... Ujasňuji si priority. Pokud s Chuckem a Codym, pak ne v období, kdy by bylo příliš horko, ale přitom už bude dostatečně hezky. Současně se vyhnout hlavní sezóně v Nizozemsku, tedy německým prázdninám, aby bylo na vodě méně lidí. Která marína nás pustí na loď se psy? A jakou loď vlastně vzít? Abychom ji zvládli a byla přitom dostatečně pohodlná (a také dokázali zaplatit). Navíc mám svou představu - loď se musí dát zasíťovat, abychom pejskům ponechali na palubě volný pohyb. A kterou část Nizozemska zvolit? Nakonec parťákům pro začátek doporučuji venkov - Frísko na severu a všichni souhlasí. Několik večerů gůgluju s překladačem spoustu stránek. Informací hromada, začínám se v nich ztrácet. A hlavně, nemohu vůbec nalézt žádné dostupné poctivé plavební mapy, leda bych si je objednal přímo z NL. Bez nich nemohu ani naplánovat varianty tras. A trasa bude určitě závislá na konkrétním typu lodi. Konzultuji vše s Ivou - ano, svěříme tyto starosti odborníkům. Agentur (zprostředkování pronájmu lodi) je v Česku několik. Hned se spojuji online s první z nich. Ochotná paní na druhém konci doporučuje samozřejmě začít lodí, už na druhý den posílá seznam několika lodí i s cenou a termíny. Navíc nemáme mít obavy, se vším poradí, určí nám reálnou trasu, zašlou i mapy, manuály, plavební předpisy. Nadšeně si vybíráme tu pravou "jachtu" a cítíme se chvíli jako Rothschildové. "Moment, prověřím to na bázi v NL" povídá ochotná paní v telefonu. "No, víte, s těmi pejsky je přece jen trochu problém, ale něco jsem vám nakonec našla..."

pikmer.jpg

     Koukám na zaslané materiály - starší loď Pikmeer 1100 po renovaci (délka 11m, šířka 3,5m, ponor 1,2m, nad vodu výška 2,4m) - v NL možnost řídit po kanálech bez povinných zkoušek. Ale jo, je starší, ale má své kouzlo (jsem prostě na retro). Magické jméno Jamaica, no co, uděláme Frísko v rytmu reggae. Všichni jsou nadšeni - loď je fakt prostorná... Dobrá, zasíláme závazně objednávku a první éčka jdou zálohou do Koudumu v NL. O víkendu si na dvorku odkrokuji 11x3,5metru. Koukám na ten obdélník, přidávám celkovou výšku 3,6metru, odhaduji hmotnost toho kolosu. A do pr....! Tak na tohle jsem zvědavý! Bez zkušeností jsme pro začátek docela odvážní. Hned si představuji, co s rozjetým ocelovým "kontejnerem" na vodě dokáže udělat silný vítr. Když před Ivou podotknu, že loď není auto, které zatočím a zabrzdím hned a manévrování v malém prostoru vůbec nebude sranda, vypukne malé Palermo (opět to moje protivné zvažování rizik). Po zklidnění emocí je nám ale jasné, že tenhle podnik bude vyžadovat mnohem náročnější přípravu. Nejsme kaskadéři, abychom do toho s přiblblým úsměvem skočili "po hlavě" devil

    Večer koukám na Kodíka s Čakoušem u mé postele, v létě jsme jim slíbili bezstarostnou dovču na Šumavě.

"Nebojte kluci, tohle přece zmákneme. A bude se vám tam líbit - dostanete ten nejlepší sýr na světě!" pohladím je na dobrou noc.

Petr

dsc_1774.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář